Puude hooldus

 

Lõikamise eesmärgid üldisemalt:

  • Tagada hooldusega puule võimalikult pikk eluiga
  • Vähendada ja ennetada riske, mis tulenevad, kas puu vanusest, kasvu eripärast või välistest mõjutustest puule
  • Tagada linna keskkonnas (ja ka mujal) inimestele vajalik turvaline liikumine puude lähedusel
  • Tagada puule ka esteetiliselt hea väljanägemine

Puuhooldusega on tegeletud sama kaua kui on kestunud aiakujunduse ajalugu (Babüloni aiad, Egiptuse aiad), sest puud on olnud aegade algusest saadik aedades auväärsel ja tähtsal kohal. Kaasaegsel kujul puukirurgia (näitena Ameerika, Inglismaa, Holland jt) pole Eestis väga pikkade traditsioonidega. Kuigi ega kõik, mis siiani tehtud, pole ka ilmtingitmata vale. Samas on viimase dekaadi jooksul jõudnud uusi tõekspidamisi ja hooldusvõtteid ka meieni.

Viimasel ajal kasutatakse koos mõisteid puukirurg ja arborist. Paljud ei tee neil vahet, aga arborist teeb lisaks lõikustöödele ka kõiki teisi hooldustöid seoses puittaimedega (seisundi hindamine, vajadusel langetamine, istutamine jm.).

Arborist on puuhooldusspetsialist, kellel on teadmised puu kui elusorganismi toimimisest, selge ettekujutus puu elukaarest, teadmised tegemaks vajalikke töid õigel ajal ja õigete töövõtetega ning kasutada õigeid tööriistu. On suur erinevus, kas puud lõikab inimene, kes käsitleb suurepäraselt mootorsaagi või inimene, kes lisaks sellele teab ka mida ja miks ta teeb.

 

Kasulik teada:

  • Taime tervise seisukohalt on parim aeg puittaimede lõikamiseks suvine aeg ehk meie tingimustes juunist kuni augustini. Sellel ajal on kudede aktiivne kasvuaeg (eriti kambiumil) eriti suur. Kogu aasta vältel võib teha väiksemat sanitaarset lõikust: eemaldada murdunud, haiged ja väga väiksed oksad.
  • Lõigata ei tohi pungade puhkemisest kuni lehtede täissuuruse saabumiseni. Puu ei suuda korraga kahte tööd teha – haavu ravida ning kasvada. Lisaks on mais ja juunis väga aktiivne seene eoste levik õhus.
  • Lõikamise põhjus ja eesmärk peab olema selge enne lõikama asumist.
  • Lõigata ei tuleks lihtsalt lõikamise pärast!
    Eemaldada tuleb elavaid oksi vaid mõjuval põhjusel vastavuses puu ea, tervisliku seisundi, kahjustuse ulatuse ja võra ülejäänud proportsiooniga kooskõlas.
  • Väga tugev tagasilõikus stimuleerib intensiivset vesivõsude teket ja need kasvavad aina uuesti tagasi. Seega, kui oleme juba kord alustanud tugeva tagasilõikusega, siis peab seda ka jätkama, sest rohked vesivõsud rikuvad puu üldilmet tugevasti. Pigem lõigata sagedamini ja vähem, mitte harva ja tugevalt.